Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?
Stopy wykonują ogromną pracę w ciągu dnia, dlatego już jeden nieprzychylny czynnik może prowadzić do otarć i innych problemów skórnych. Dlaczego one powstają i jak sobie z nimi radzić?
Warunki, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia skóry między palcami, to np. kontaktowe zapalenie skóry. Reakcja na określone alergeny zawarte w obuwiu może powodować łuszczenie się skóry między palcami. Większość ludzi spędza dużo czasu w butach, które zawierają różne komponenty, takie jak kleje, gumy i barwniki. Mogą one podrażniać stopy, wywołując reakcję alergiczną. Takie zapalenie skóry nie jest zaraźliwe, ale wysypka może rozprzestrzeniać się z jednego obszaru ciała na drugi. Dodatkowo pojawią się bolesne wypryski, które znacząco utrudniają funkcjonowanie.1
Otarcia i odparzenia między palcami stóp mogą wynikać z ciągłego ocierania się skóry lub uciążliwego tarcia o materiał. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej źle dobrane obuwie. Przeważnie jedynym aspektem, na jaki zwraca się uwagę podczas zakupów, jest długość wkładki (rozmiar buta). Jednak w rzeczywistości ważna jest także szerokość, wysokość podbicia czy zwężenie przy palcach – to czynniki, które mogą mieć nie mniejszy wpływ na komfort stopy, niż sam numer, jakim oznaczono rozmiar butów.
Wbrew pozorom właściwe dopasowanie obuwia nie zawsze jest jednak prostym zadaniem, dlatego warto poświęcić mu więcej czasu, dbając tym samym także o to, aby zapobiegać możliwości pojawienia się problemów na skórze stóp.
Jak sobie poradzić z uszkodzoną skórą między palcami
Leczenie skóry między palcami zawsze będzie zależeć od przyczyny – dla przykładu, jeśli problem spowodowała infekcja, to lekarz przepisze odpowiednie antybiotyki. Gdy jednak powodem otarć jest uszkodzenie fizyczne, to można sięgnąć po takie rozwiązania, jak:
- stosowanie kremów
W przypadku otarć czy ran między palcami u nóg, które nie są wywołane infekcjami lub grzybicą, pomocne jest nakładanie kremów i maści ze składnikami leczniczymi. Produkty zawierające tlenek cynku, takie jak Sudocrem Expert, mogą zmniejszać stan zapalny i związany z nim dyskomfort oraz przyśpieszyć gojenie2. Warto pamiętać o tym, że skóra między palcami jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia, a dodatkowo często nie można zapewnić jej odpowiedniej wentylacji oraz osuszenia. Dlatego tak ważne jest, aby stosować kremy, które mogą przyspieszyć gojenie się ran i zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji.
- unikanie alergenów
Jeśli wystąpi kontaktowe zapalenie skóry, identyfikacja i unikanie odpowiedzialnego za taki stan alergenu może pomóc w zapobieganiu eskalacji objawów. Także nałożenie kremu ochronnego na skórę między palcami może pomóc zmniejszyć tarcie spowodowane przez buty. Pamiętajmy też o tym, że głównymi przyczynami występowania alergii kontaktowej skóry jest nikiel oraz substancje zapachowe.3
- prawidłowa pielęgnacja
Uszkodzona skóra, odparzenia między palcami u stóp wymagają wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji, która polega przede wszystkim na dokładnym myciu i osuszaniu zaognionych obszarów. Podczas pielęgnacji stóp warto stosować delikatne środki, które nie spotęgują złuszczania oraz nie będą podrażniać osłabionej skóry. Częsta zmiana skarpet oraz butów również stanowi dobre rozwiązanie, ponieważ ogranicza ryzyko powstawania wilgotnego środowiska, które z kolei stwarza dobre warunki do namnażania bakterii oraz grzybów. Pomagają również różnego rodzaju opatrunki z chityną.4
Uszkodzeń skóry pojawiąjących się między palcami stóp nie należy bagatelizować – szybka reakcja i wykorzystanie profesjonalnych produktów pozwalających zadbać o skórę mogą pomóc przyspieszyć ich gojenie oraz odzyskać komfort.
Źródła:
- Nockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna 3, 2016(5)
- Adaszyńska-Skwirzyńska M. Tlenek cynku – właściwości i zastosowanie w dermatologii. Terapia 2019; 9: 94-98
- Śpiewak R., Alergia kontaktowa – diagnostyka i postępowanie, Alergia, Astma, Immunologia 2007, 12(3):109-127
- Kędzierska M, Miłowska K., Zastosowanie biomateriałów na bazie chitozanu w leczeniu trudno gojących się ran, Postepy Hig Med Dosw (online), 2019;73:768-781
SUD-PL-00145-07-21